Εγγραφές μαθητών στις σχολικές μονάδες Π.Ε της χώρας για το σχολικό έτος 2016-2017 - Λήξη σχολικού έτους 2015-2016

Μπορείτε να ενημερωθείτε για τις εγγραφές του σχολικού έτους 2016-2017 από τη σχετική εγκύκλιο

"Δράσε τοπικά, σκέψου παγκόσμια"

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, στo πλαίσιo της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος της 5ης Ιουνίου, ψηφίζουν για ένα καλύτερο και καθαρότερο περιβάλλον και αφιερώνουν τις ζωγραφιές τους στη μέρα αυτή. Το σύνθημά τους "Δράσε τοπικά, σκέψου παγκόσμια".

Σχολείο και Πολιτισμός 2016

Το σχολείο μας συμμετέχει στις εκδηλώσεις "Σχολείο και Πολιτισμός 2016", της Διεύθυνσης Π.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης διά της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας και παρουσιάζει:

• "Γνωρίζω την πόλη μου μέσα από τη λογοτεχνία", θεατρική παράσταση, τμήμα Ε1, εκπαιδευτικός Παντελή Χρυσάνθη, την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016 και ώρα 19:00, στο χώρο του σχολείου.
  • "Μέσα απ' τα μάτια των παιδιών", κινηματογραφική ταινία, τμήμα Α2, εκπαιδευτικός Μίχος Νικόλαος σε συνεργασία με το Τμήμα Κινηματογράφου του Α.Π.Θ., την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016 και ώρα 19:30, στο θέατρο "Αριστοτέλειο".
  • "Μέσα απ' τα μάτια των παιδιών", κινηματογραφική ταινία, τμήματα Α1 και Α2, εκπαιδευτικοί Μίχος Νικόλαος και Καραηλίδου Φωτεινή, τη Δευτέρα 6 Ιουνίου 2016 και ώρα 18:30 στο χώρο του σχολείου.

Σας περιμένουμε!

Παρουσίαση βιβλίου "Το σκυλάκι Τζίνο και οι περιπέτειές του"

Εγγραφές μαθητών Α τάξης 2016-2017

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές για την Α τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα πραγματοποιούνται από την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016 έως και την Τρίτη 21 Ιουνίου 2016 τις εργάσιμες μέρες και κατά τις ώρες 9:00-14:00. Την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016 δεν θα γίνουν εγγραφές, καθώς τη συγκεκριμένη μέρα θα πραγματοποιηθεί η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας. Τη σχολική χρονιά 2016-2017 στην Α τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2010 έως 31-12-2010.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εγγραφή είναι:

• Αίτηση εγγραφής (δίνεται από τη Διεύθυνση του σχολείου).
  • Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.
  • Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου (μπορείτε να την προσκομίσετε όταν σας δοθεί από το Νηπιαγωγείο όπου φοιτά το παιδί σας).
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας (το έντυπο θα σας δοθεί από το σχολείο)